לסגור יותר עסקאות: 5 טיפים לניהול משא ומתן מוצלח

שליטה במערכת מוכחת של טכניקות משא ומתן יכולה להניב רווחים נאים במהלך כל חייכם. למעשה, כישורי משא ומתן חזקים יכולים להיות בין הנכסים החשובים ביותר שיכולים להיות לאדם. לאורך כל חייכם, תהליך המשא ומתן עשוי להיכנס לפעולה עבור הפעילויות הבאות שתבחרו לקחת בהם חלק: קנייה ומכירה של סחורה, פיקוח על עסקאות נדל”ן, משא ומתן על משכורת (החל מקביעת משכורת התחלה, ועד להשגתה של משכורת גבוהה יותר), הערכת שווי השוק של טובין או שירות, אך גם פתרון בעיות בדינמיקה בין-אישית, כולל פתרון סכסוכים. לכן אם אתם מתחייבים להפוך למתדיינים טובים יותר, עליכם להיות בעלי הבנה ברורה לגבי האופן בו גם אתם וגם בן זוגכם למשא ומתן רואים את העסקה, כי משא ומתן מוצלח הטוב ביותר הוא זה שמניב רווח הדדי. אז במיוחד בשבילכם הנה חמישה טיפים שעשויים לעזור לכם איך לנהל משא ומתן מוצלח יותר.

תזמון והצעה ראשונית

במהלך משא ומתן מוצלח השתדלו להיות אלו שמציעים את ההצעה הראשונה. אחת מאסטרטגיות המשא ומתן הטובות ביותר היא לתפוס את השליטה בטבלת המיקוח. טובי המתדיינים יגידו לכם כשתשאלו אותם איך לנהל משא ומתן מוצלח שיש לקבוע את התנאים הראשוניים של משא ומתן. אם הם מוכרים פריט, הם קובעים ערך גבוה ומותירים אותו לאדם האחר להציע מחיר נמוך יותר. מחקרים הראו כי המחירים הסופיים נוטים להיות גבוהים יותר כאשר המוכר מגדיר את הצעת הפתיחה, והמחירים נוטים להיות נמוכים יותר כאשר הקונה מציע תחילה. מי שמדבר תחילה קובע את תנאי השיח ובכך יכול לכוון את הדיון לעבר האינטרסים הבסיסיים שלו, אז נצלו זאת על ידי הצעת ההצעה הראשונה.

אומנות המשא ומתן תלויה בתזמון נכון. עליכם תמיד לשקול את היתרונות והחסרונות של התוצאות האפשריות של כל הצעה שתניחו על השולחן. רק על ידי התבוננות בדברים האלה תוכלו לארגן ולתכנן את המשא ומתן כרצונכם.

במהלך משא ומתן הימנעו מטווחים – היו מדוייקים

כאשר אתם דנים בכסף, השתמשו במספרים קונקרטיים במקום בטווח. כך תוכלו לנהל משא ומתן מוצלח יותר. למה הכוונה? אם אתה מוכרים מוצר כלשהו  ואומרים לקונה שאתם מעוניינים להשיג עבורו בין 500 ש”ח ל- 750 ש”ח, סביר להניח שתשיגו את המחיר הנמוך יותר. הסיבה לכך היא שהרגע אמרתם למתדיין המיומן שמולכם כמה נמוך הוא יכול להגיע בהצעה הסופית שלו, אז אל תפעלו כך. אומנם אתם יכולים לדעת בראש שלכם שאתם עתידים לקבל 500 ש”ח כתוצאה אפשרית, אך אין צורך לומר זאת מלכתחילה. אל תפחדו לומר שהמחיר הוא 750 ש”ח, ואם האדם האחר רוצה לשלם פחות, הוא יגיד לכם זאת באותה המידה.

לשתוק זה תמיד עדיף

אחת מאסטרטגיות משא ומתן מוצלח החריפות ביותר היא לרתום את כוח השתיקה. אם אתם שומרים על קשר עין אך לא מדברים, המתדיינים מולכם עשויים להתחיל להשתולל ולעשות ויתורים שהם לא היו עושים אחרת. משא ומתן אפקטיבי אכן ינצל את הרגעים האלה ואולי יאפשר לכם להציע הצעה נגדית המשפרת את השורה התחתונה שלהם. בנוסף, שמירה על שתיקה מספקת לכם חלון מצוין להצצה אל נקודת המבט של הצד השני.

לשאול שאלות ולהקשיב היטב

לעיתים רחוקות משתלם לשאול שאלות פשוטות ופתוחות שגורמות לצד השני לוותר על מידע חשוב. התאימו את כישורי ההאזנה שלכם וצפו בשפת הגוף שלהם. במקביל זיכרו כי הסכם המתנהל בצורה הטובה ביותר מאפשר לשני הצדדים לנצח. לכן נסו להיות שותפים.

למידע נוסף , הירשמו ונציג יחזור אליכם בהקדם :


אולי יעניין אותך