מה ההבדל בין UX ל-UI?

ככל הנראה יצא לכם לשמוע כבר לא פעם את הביטויים: “חווית המשתמש” ממוצר מסוים ו-“ממשק המשתמש”, אך פתאום כאשר מדברים על UX או UI אתם עוד עלולים ללכת לאיבוד ולחשוב כי מדובר על סינית. אך בפועל הצירוף של האותיות הללו מדבר בדיוק על חווית המשתמש מצד אחד ועל ממשק המשתמש מהצד השני. כך לפני שאתם מכניסים את עצמכם לפאניקה, קחו נשימה עמוקה ותקראו את המאמר הבא שיעשה לכם מעט סדר.

UX הוא חווית המשתמש, החוויה שאותה חווה המשתמש כאשר הוא משתמש במוצר או בשירות מסוים.
UI הוא ממשק המשתמש, הממשק שאיתו המשתמש עובד על מנת לבצע את הפעולות שאותן הוא רוצה לבצע.

אז אתם בוודאי שואלים את עצמכם מה ההבדל בין UX ל-UI? אם השאלה הזאת כל כך מעסיקה אתכם, אנו ננסה לספק לכם את התשובות שיאפשרו לכם להבין את ההבדל בין UX ל-UI.

האם אפשר לדבר על מה ההבדל בין UX ל-UI?

צריך להדגיש כי גם חווית המשתמש וגם ממשק המשתמש חשובים כמעט באותה המידה. כך שאם אתם חשבתם לוותר על אחד מהאלמנטים הללו, צריך לציין כי אתם יכולים להסיר את האפשרות הזאת מהראש שלכם. מהבחינה הזאת אין ממש הבדל, כך שאם רציתם לשמוע כי אתם יכולים לוותר על UX (חווית המשתמש) או על UI (ממשק המשתמש) התשובה היא חיובית.

מה שכן, אתם תוכלו להשקיע קצת פחות בממשק המשתמש ולהשקיע יותר בחוויית המשתמש. אם הממשק יהיה קצת פחות נוח זה הרבה פחות נורא מאשר אם חווית המשתמש תהיה רעה. כך שזה אחד מההבדלים בין UX ל-UI המשמעותיים ביותר שאתם צריכים להכיר. כך שאם יש לכם בעיות של זמן, אתם תוכלו לדעת איזה מבין האפשרויות היא החשובה ביותר.

הביצה והתרנגולת – מה אמור להגיע קודם?

אתם בוודאי מכירים את השאלה – מה הגיע קודם הביצה או התרנגולת? יש לא מעט אנשים ששואלים את עצמם מה אמור להגיע קודם, ממשק המשתמש או חווית המשתמש? אז כמובן שלפני הכל אתם צריכים לקחת בחשבון את חווית המשתמש, כי על בסיסה אתם יכולים לבנות את ממשק המשתמש. מבלי שתבנו את החוויה הרצויה למשתמש, אתם לא תוכלו לדעת איך בסוף אמור להיראות הממשק.

עליכם לקחת בחשבון כי ברגע שהמשתמש יהיה מרוצה מממשק המשתמש, אתם שוב משפרים את חווית המשתמש שלו. כך שחווית המשתמש יכולה להגיע גם בהתחלה וגם בסוף, אין בכך כל בעיה – ואתם בעצם צריכים לשאוף שזה המצב שיהיה. אם המשתמש לא יהיה מרוצה או לא יסתדר עם הממשק, אז חווית המשתמש תהיה לא טובה – אם המצב יהיה הפוך אז חווית המשתמש תהיה טובה ואידיאלית.

קרא עכשיו
שיווק דיגיטלי: המדריך להקמת חנות וירטואלית

מה מבין האלמנטים דואג לכל נושא?

עוד הבדל משמעותי קשור לדברים שאליהם אותם אלמנטים דואגים, כי אחד מהם ידאג שהממשק יהיה נוח וידידותי ואחד מהם ידאג שהוא יהיה יפה ומעוצב. ה- UXיהיה זה שידאג כי הממשק יהיה ידידותי, כי אנו מדברים כאן על חווית המשתמש שאותה חווה הגולש. מצד שני ה-UI הוא זה שאמור לדאוג לכך שהממשק עצמו יהיה יפה, כזה שהמשתמש ירצה להיכנס אליו שוב, פעם אחר פעם.

כמו שאתם מבינים החשיבות של שניהם היא כמעט זהה, לכן חשוב מאוד שתכירו את ההבדלים בין המונחים הללו – כך שבסוף תוכלו לדעת מה לדרוש מאנשי המקצוע שעובדים אתכם. אם אתם לא תכירו את המונחים הללו, יהיה לכם מאוד קשה להתקדם קדימה – ואתם עלולים למצוא את עצמכם מקבלים מוצר שיהיה רחוק מהשאיפות שלכם.

אנחנו כאן בפורשופ, מקווים שלמדתם משהו חדש. בהצלחה רבה!

מתעניינים בדיגיטל? בקרוב מאוד תוכלו להיות בעלים של נכס דיגיטלי מניב משלכם! השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם:


אולי יעניין אותך
5261 ----- This is a test...