איך מנגישים אתר? 5 כללים להנגשת אתרים

נגישות אתרים הינה מצרך חובה בכל אתר המעניק שירות לכלל האוכלוסייה. מלבד לכך שמדובר על חוק חובה, מדובר על מעשה אנושי שלא מפלה אף אדם מהחברה. אם אתם בשלבי בניית אתר לעסק שלכם, או בחידוש האתר, אתם חייבים להכיר את התהליך של הנגשת אתר.

מהי נגישות אתרים?

לפני שניגע בחמשת הכללים להנגשת אתרים, חשוב להכיר את המושג לכל משמעותיו. נגישות אתרים הינה כותרת חוזרת בהרבה מקורות חשובים. נגישות אתרים נועדה לתת שירות לכל האוכלוסייה, כולל משתמשים בעלי מוגבלויות שונות. הנגשת אתר לכלל האוכלוסיה חשובה גם כדי להגדיל את קהל הלקוחות שלנו, אך יתרה מכך המטרה היא ליצור שוויון ולא לקפח אף חלק באוכלוסייה. תחום זה הינו חדש בארץ, אך יש לתת דגש שכ-25% מאוכלוסיית הגולשים ברשת הינם אנשים בעלי מוגבלויות שונות (קשיי ראייה, קשיי קשב וריכוז, מוטוריקה וכו’). האם אתם מוכנים לוותר על 25% לקוחות פוטנציאליים?

5 כללי מפתח להנגשת אתרים

  • זיהוי – החוק הראשון של נגישות אתרים הינו זיהוי. עליכם לזהות את ההתאמות הנדרשות לאתר, ייתכן וחלק מהדרישות כבר קיימות אצלכם באתר. יש דירוגים שונים של נגישות אתרים, ניתנת הבחירה בין AA ובין AAA. בכדי שתהיו בטוחים שהינכם דואגים לכלל האוכלוסיה, עליכם לשאוף להנגשת האתר בדירוג AAA.
  • תוכן – כל מידע שיש באתר חייב להיות נגיש לכלל האוכלוסייה. אם לדוגמא יש מידע שאינו טקסטואלי ספקו חלופה כמו תמליל. כמו כן, יש להקפיד על מבנה תוכן תקין ולהוסיף קישורים רלוונטים עבור גולשים הנעזרים בקוראי מסך. עליכם לקחת בחשבון שגם אדם עיוור צריך להכיר את התכנים שאיתם אתם מעשירים את האתר שלכם. הנגשת אתר הינו חובה לכל אתר הנותן שירות.
  • עיצוב – עליכם לוודא מספר דברים בתחום עיצוב האתר שלכם והנגשת האתר שלכם תחילה יש לוודא שהניגודיות בין הטקסט לאתר היא לפחות 4.5:1 עבור טקסט רגיל. יש להעביר מידע ללא ביסוס על חוש יחיד (הנחיות שאינן מבוססות על צבע, שמע או צורה בלבד). עליכם לוודא שניתן להגדיל את הטקסט ללא פגיעה באיכות העמוד (לפחות פי 2 מגודל טקסט רגיל).
  • תכנות – סעיף זה מיועד בעיקר לאנשי מקצוע שבונים את האתר במו ידם. יש לסמן באם יש סדר לוגי מחייב לתוכן העמוד, יש לאפשר ביצוע של כל פעולה באתר ללא עכבר, בכל מקום בו יש שינוי בשפת התוכן באתר (שפת התוכן מוגדרת ב- html tag) יש לסמן ב- lang attribute. ולאחר סימון השפה יש לסמן כיוון טקסט. עליכם להקפיד על תכנות האתר באופן שיהיה נגיש לכל מבקר.
  • הנגשת אתר על פי חוק – נתון שחשוב לציין הוא שלפי תקנות השירות נקבע שעל כל אתר הנותן שרות ציבורי או מידע אודות השירות לציבור מחויב להיות נגיש. נכון לעכשיו, על פי חוק כל אתר שעלה לאוויר משנת 2015 חייב להיות נגיש, אתר המאחר בהגשת הטפסים, או בהנגשת האתר עלול לרדת מהאוויר.
קרא עכשיו
7 שירותי אחסון ענן מומלצים

העלאת האתר לאוויר

לאחר שסיימתם את כל ההנחיות וביצעתם את כל ההתאמות לאתר, אתם כבר משתוקקים לעלות את האתר לאוויר. חכו רגע, אנחנו בפורשופ יודעים, מתוך ניסיון של הרבה שנים עליכם לוודא לפחות עוד פעם שאכן הכל תקין. נגישות אתרים הינו הליך ארוך שחייב להיות מדוקדק עד לפרט הקטן ביותר, גם מבחינת חוק וגם מבחינת מתן כבוד למשתמש. רצוי להיעזר בבודק חיצוני, קיימים אנשי מקצוע שזו ההתמחות שלהם – הנגשת אתרים.

אם קיימים תיקונים, יש לקחת בחשבון שפתרון התקלות עלול לקחת לא מעט זמן. קיימות הרבה דרישות, הנחיות, טפסים ואלפי מחשבות שיש להכיר בעת הנגשת אתר. המלצתנו הינה מראש לקחת איש מקצוע שיסייע לכם בהנגשת האתר, כך תחסכו לא מעט כסף וכמו כן גם לא מעט זמן. ישנן כמה בדיקות עליהן אמליץ לכם לעשות טרם העלאת האתר לאוויר: בדיקת נגישות האתר על ידי אנשים בעלי מוגבלויות שונות, בדיקות עם קורא מסך (לוודא שהאתר נגיש לגולשים עיוורים), בדיקות של המפתחים ובדיקות תבניות הדפים באתר. קיימות שתי אפשרויות, או שתעברו את התהליך לבד וייתכן וזה יהיה מייגע, או תעזרו בחברה מקצועית.

מתעניינים בדיגיטל? בקרוב מאוד תוכלו להיות בעלים של נכס דיגיטלי מניב משלכם! השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם:


אולי יעניין אותך
4947 ----- This is a test...